Chociaż pojęcie brylantu nieustannie przewija się w naszym życiu codziennym, często nie jesteśmy pewni jego dokładnego znaczenia. Otóż brylant to nic innego jak diament, który w wyniku obróbki przyjął konkretny szlif, zwany właśnie brylantowym. Tak wyjątkowy klejnot niemalże nigdy nie występuje w naturze, a nadanie mu kształtu wiąże się z bardzo pracochłonnym procesem. Nic więc dziwnego, iż chcąc zakupić brylant, musimy liczyć się z horrendalnymi kosztami. Według źródeł za 1ct, czyli 0,2 grama kamienia o najlepszych parametrach, będziemy musieli zapłacić prawie 20 000 dolarów amerykańskich. W przypadku brylantu o tej samej wielkości, ale masie wynoszącej 2 ct, cena wzrośnie do 36 500 dolarów, zatem kamień będzie wart aż 73 000.  Z kolei w kwestii 3 ct diamentu, wycena osiągnie sumę 60 000 dolarów, zatem kamień można nabyć za 180 000 dolarów amerykańskich. Różnica wynika z wielkości klejnotów oraz idącej za nią rzadkości.

Od czego zależy cena brylantu?

Należy pamiętać, że nie każdy brylant wart jest tyle samo. Cena klejnotu zależy od czterech czynników. Kluczowe w tej sprawie będą masa, czystość, kolor i szlif. Idealny kamień powinien być odpowiednio ciężki, przezroczysty, wolny od wszelkich zanieczyszczeń i inkluzji, a także obrobiony przez specjalistę. Nie trudno zgadnąć, iż brylanty o niedbale wykonanym szlifie drastycznie spadną na wartości. Wyjątek stanowią jedynie klejnoty o pokaźnych rozmiarach, tutaj kształt odgrywa drugorzędną rolę. 

Komu podarować brylant?

Brylant to klejnot idealny do podarowania ukochanej osobie. Jest jednym z najcudowniejszych prezentów, jaki można podarować swojej drugiej połówce. Umieszczony w pierścionku zaręczynowym z pewnością zrobi na pani twojego serca piorunujące wrażenie. Otoczony przez równie szlachetny kruszec, taki jak różowe złoto czy platynę, rozbłyśnie niesamowitym blaskiem, którego pozazdrościć mu mogą nawet najjaśniejsze gwiazdy. Cudownie wypadnie także w towarzystwie czarnego złota, jego elegancja oraz tajemniczy charakter nie pozwolą przejść obok pierścionka obojętnie.